JKA - Český svaz karate

JKA

Český svaz karate - JKA

Main banner

Banner right

Obsah

Navi menu

Ranking JKA + Nominace

Muži kumite
1
Soukup Matyáš
115
2
Lozsi Marton
89
3
Lev Šimon
82
Ženy kumite
1
Žůček Magdalena-Anne
144
2
Soukupová Michaela
113
3
Konečná Sára
79
Muži kata
1
Beneš Daniel
185
2
Hána Tomáš
142
3
Matoušek Daniel
138
Ženy kata
1
Tesařová Kristýna
142
2
Konečná Sára
132
3
Prajzlerová Marie
108
Klikni pro kompletní ranking..

Japonská asociace karate:

JKA

Partneři:

NSA ČUBU Gasshuku FREE BULL

Page

Rozhovor s Martinem Hánou

Článek z časopisu Fighter´s magazín

20.-22.9.2019 se v portugalském městě Odivelas konalo Mistrovství Světa World Shotokan Karate Association. Závodu se zúčastnilo více než 450 karatistů z 25 zemí. Naši reprezentanti zvládli vybojovat celkem 7 cenných kovů (viz tabulka úspěchů) a díky Martinu Hánovi a jeho zlaté medaili zazněla při vyhlašovacím ceremoniálu státní hymna.
Martina bychom vám krátce rádi představili a také jsme mu položili pár otázek.

Martine, nedávno jsi exceloval na MS WSKA (World Shotokan Karate Association), kde ji v disciplíně kumite junioři (18-21 let) obsadil 1. místo. Co myslíš, že ti pomohlo k tomuto úspěchu?

K tomuto úspěchu mi pomohla výborná příprava. Jelikož se mistrovství světa WSKA koná v září, měl jsem dostatek času trénovat o prázdninách. Trénoval jsem dvoufázově podle individuálního tréninkového plánu a zúčastnil jsem se dvou týdenních letních soustředění. Na turnaj jsem tedy odjížděl ve výborné formě. Dalším faktorem byla celková organizace a atmosféra. Naši koučové měli všechno pod palcem a já se mohl naplno soustředit na svůj výkon. Rozhodující roli také hrálo štěstí, měl jsem dobré losy a někteří z favoritů neprošli přes eliminační kola.

Jaký je tvůj tréninkový režim a kdo všechno se na něm podílí?

Trénuji pětkrát týdně, plus nějaké speciální tréninky jako jsou reprezentační soustředění a přípravné kempy. Na mé cestě za úspěchem se podílelo mnoho trenérů a od každého jsem si vzal něco přínosného. Nejvíce však musím poděkovat svému sensei Petru Cibulkovi a také nesmím opomenout Zbyška Petržílka, Stanislava Bílého a reprezentační trenéry, kteří zásadně přispěli k mému rozvoji.

Co je podle tebe klíčovou složkou pro dosažení takového úspěchu (píle závodníka, štěstí, talent,….)?

Nejdůležitějším aspektem je podle mě forma. Nejde pouze o stránku fyzickou, ale i o psychickou. Psychika totiž dokáže zásadně ovlivnit výkon závodníka. Reprezentace JKA ČR je skvělá parta, která svým fanděním dokáže vyburcovat závodníka ke skvělým výkonům a vytvořit tak výbornou atmosféru pro závodění. A v neposlední řadě je samozřejmě potřeba obrovský kus štěstí.

Co tě na karate nejvíc baví a co se ti na něm líbí?

Skutečnost, že žádný trénink karate není stejný, je právě ona věc, kterou mám nejraději a která mě ke karate doslova táhne. Myslím si, že karate je jakási cesta, po níž nelze dojít na její konec, tedy k dokonalosti. Jinými slovy, trénink karate je nekonečný a neustále je možnost zlepšovat se. Právě proto mám stálou motivaci k tréninku a odstraňování mých nedostatků.

Text: Marie Prajzlerová
Foto: Andrea Bašusová

Rozhovor s Martinem Hánou
 

Japonská asociace karate (anglicky Japan Karate Association) je jedna z největších organizací Šótókan karate na světě (více než 100 zemí) a je také nejstarší organizací, která je v provozu od svého založení (v roce 1949) až do současnosti.

Historie

JKA založil roku 1949 Masatoši Nakajama a první trenér byl Gičin Funakoši. Nakajama v roce 1987 zemřel a JKA se začala rozpadat. Slavní trenéři jako Taidži Kase, Širai Hiroši, Masao Kawasoe, Mikio Jahara, Abe Keigo a ASAI Tecuhiko se od JKA odtrhli a založili své vlastní organizace. Od roku 2001 má JKA nové sídlo v Bunkjó v centru Tokia.

Zásady

JKA má za cíl studium, výuku a rozšíření karate v Japonsku i po celém světě. Další cíl je zlepšování veřejného zdraví a udržení zdravého sportovního ducha. Tento koncept byl založen roku 1956 svými instruktory. JKA je asociace všech stylů karate. Funakoši odmítal jakékoliv soutěže v karate. Nakajama klade velký důraz na původní hodnoty karate, ale soutěže karate bere jako součást karate.

Zdroj: cs.wikipedia.org