JKA - Český svaz karate

JKA

Český svaz karate - JKA

Main banner

Banner right

Obsah

Navi menu

Ranking JKA + Nominace

Muži kumite
1
Soukup Matyáš
115
2
Lozsi Marton
89
3
Lev Šimon
82
Ženy kumite
1
Žůček Magdalena-Anne
144
2
Soukupová Michaela
113
3
Konečná Sára
79
Muži kata
1
Beneš Daniel
185
2
Hána Tomáš
142
3
Matoušek Daniel
138
Ženy kata
1
Tesařová Kristýna
142
2
Konečná Sára
132
3
Prajzlerová Marie
108
Klikni pro kompletní ranking..

Japonská asociace karate:

JKA

Partneři:

NSA ČUBU Gasshuku FREE BULL

Page

Rozhovor se senseiem Shinji Akitou


V listopadu přijel do České republiky již po několikáté sensei Shinji Akita, aby zde vyučoval na semináři konaném v Bechyni. Nelenili jsme a položili jsme mu pár otázek.

Shinji Akita
- Držitel 6. Danu
- Hlavní instruktor Shotokan Karate-Do
  Alliance International e.V.

- Narozen v dubnu 1965

Vzpomenete si, kdy jste prvně navštívil Českou republiku?

Shinji Akita: Myslím, že Českou republiku jsem prvně navštívil v roce 2005, kdy jsem byl pozván na Gasshuku v Prachaticích jako instruktor spolu se senseiem Ochim a senseiem Sugimurou.

Je něco, co vás při vaší první návštěvě překvapilo?

Shinji Akita: Ano, byl jsem velmi překvapen, jak krásná země je Česko, zároveň mě udivilo, jak jsou místní lidé milí a přívětiví. Překvapením bylo i to, že Češi jsou v karate na dost vysoké úrovni, že mají dobrý přístup k trénování a dobré vystupování.

Máte nějaké oblíbené české jídlo?

Shinji Akita: Ano, mám rád kachnu s knedlíky a s červeným zelím. Samozřejmě s českým pivem (smích).

Co si myslíte o úrovni karate v České republice?

Shinji Akita: Myslím, že úroveň karate je zde na velmi vysoké úrovni. Vždy na mě zapůsobí, jak dobří jsou zdejší karatisté a že i malé děti mají veliký zápal pro trénink a jsou vychované.

Jak je to dlouho co jste se odstěhoval z Japonska a na jakých místech jste následně žil?

hinji Akita: Z Japonska jsem se odstěhoval v roce 1988 do Anglie, konkrétně do Londýna. Tam jsem žil 20 let a nyní žiji v Německu, kam jsem se přestěhoval v roce 2008.

Jak se vám líbí život v Evropě a co vidíte jako hlavní výhody a nevýhody oproti životu v Japonsku?

Shinji Akita: Myslím, že Evropa je velmi odlišná od Japonska, je tu mnoho národů a různých jazyků, které společně tvoří speciální kulturu, výhodou je, že zde potkávám tolik různých lidí a mohu se učit o rozdílnosti kultur a historii jednotlivých zemí. I architektura je velmi odlišná od japonské. Hlavní nevýhodou je samozřejmě to, že Evropa je tak daleko od mé rodné země, která mi chybí.

Navštěvujete svojí rodinu v Japonsku?

Shinji Akita: Ano, snažím se ji navštěvovat alespoň jednou za rok, abych viděl své rodiče, bratra a další příbuzné a také abych strávil nějaký čas se svými přáteli, kteří žijí v Japonsku. Cesta do Japonska je pro mě vždy takový speciální čas, kterého si moc užívám.

Navštěvujete své příbuzné během Vánoc?

Shinji Akita: Není to pevně dané, takže ne vždy je má návštěva směřována na Vánoce, ale pokud ano, zůstávám až do oslav Nového roku, které jsou v Japonsku velmi významné.

Proč jste začal cvičit karate?

Shinji Akita: Proč jsem začal? Viděl jsem film s Brucem Lee, který byl velmi populární (smích). Samozřejmě jsem chtěl být tak silný jako on, a proto jsem začal cvičit karate.

Baví vás víc trénovat dospělé nebo děti?

Shinji Akita: Baví mě obojí. S dětmi je to velmi složité, ale je to pro mě zároveň výzva. Cítím ohromné uspokojení, když je něco zvládnu dobře naučit. Práce s dětmi se mi líbí i proto, že když s nimi cvičíte, hned je vám z jejich pohledu jasné, jestli je to baví nebo ne, takže učit děti je báječné. S dospělými je to víc o detailech a o předávání vlastních zkušeností, ale doopravdy si užívám jak trénování dospělých, tak i dětí.

Kolik hodin denně věnujete vlastnímu tréninku?

Shinji Akita: Sám trénuji občas takové lehčí tréninky, asi hodinové, někdy jdu sám do dojo, abych si procvičil kata, ale vždy když vyučuji, tak zároveň i cvičím, takže je těžké říct kolik hodin denně trénuji, ale řekněme, že tak hodinu denně v průměru odcvičím. Když jsem byl mladší, cvičil jsem 2-3 hodiny denně, ale dnes už je to víc o studování karate než o fyzickém tréninku, takže čtu různé knihy a neustále se snažím vzdělávat a zlepšovat.

Text: Marie Prajzlerová
Za pomoc s realizací patří poděkování Lucii Cibulkové a Michalu Polaneckému.

 

Japonská asociace karate (anglicky Japan Karate Association) je jedna z největších organizací Šótókan karate na světě (více než 100 zemí) a je také nejstarší organizací, která je v provozu od svého založení (v roce 1949) až do současnosti.

Historie

JKA založil roku 1949 Masatoši Nakajama a první trenér byl Gičin Funakoši. Nakajama v roce 1987 zemřel a JKA se začala rozpadat. Slavní trenéři jako Taidži Kase, Širai Hiroši, Masao Kawasoe, Mikio Jahara, Abe Keigo a ASAI Tecuhiko se od JKA odtrhli a založili své vlastní organizace. Od roku 2001 má JKA nové sídlo v Bunkjó v centru Tokia.

Zásady

JKA má za cíl studium, výuku a rozšíření karate v Japonsku i po celém světě. Další cíl je zlepšování veřejného zdraví a udržení zdravého sportovního ducha. Tento koncept byl založen roku 1956 svými instruktory. JKA je asociace všech stylů karate. Funakoši odmítal jakékoliv soutěže v karate. Nakajama klade velký důraz na původní hodnoty karate, ale soutěže karate bere jako součást karate.

Zdroj: cs.wikipedia.org