Page

Mistrovství Evropy JKA juniorů a seniorů

2. duben 2016, Dublin, Irsko
Fotogalerie z ME Karate JKA
  První dubnový víkend hostil Dublin Mistrovství Evropy JKA juniorů a seniorů. Do hlavního města Irska se sjelo 211 závodníků z 22 zemí Evropy. Mezi nimi nechyběla ani Česká republika. Naše barvy reprezentovalo 10 seniorů a 7 juniorů pod vedením reprezentačního trenéra Richarda Růžičky.
  V dopoledním programu proběhly eliminační závody kata, semifinále kata, eliminace kata týmy a eliminační závod kumite. Odpolední závod byl vyhrazený týmům kata a kumite. Po slavnostním zahájení proběhl finálový blok šampionátu.
  Naši kataři zahájili závod výborně. Do semifinále (posledních 8 závodníků) postoupili: Jan Drobeček kata senioři, Marie Prajzlerová a Karin Košíková kata seniorky, Milan Šoltys a Filip Vít kata junioři a Kateřina Neradilková kata juniorky. Všichni závodníci podali výborné výkony, ale bohužel do finále postoupili pouze Jan Drobeček a Marie Prajzlerová. Kačka Košíková obsadila výborné 5. místo, Kačka Neradílková 8. místo, Filip Vít 5. místo a Milan Šoltys 8. místo.
  Finálová tokui kata Sochin Jana Drobečka byla ohodnocena rozhodčími shodně s maďarským závodníkem Oscovai Gergo (kata Gojushiho sho). Závodníci předvedli dle pravidel svá kata znovu, Honza s ještě lepší provedením, ale bohužel o 1 desetinu nižším než výkon Maďara. Přesto Jan Drobeček vybojoval nádherné 3. místo.
  Marie Prajzlerová ve finále předvedla kata Jitte a bohužel skončila na 4. místě.
  Zápasy kumite byly odpočátku velmi tvrdé. Na šampionátu bylo poměrně velké množství úrazů, a to především v kategorii juniorů.
  V juniorských českých řadách si velmi dobře vedli Marek Opočenský a Filip Vít.
  Marek bohužel skončil na 9. -16. místě. Filip Vít se probojoval do finálových zápasů, kde byl poražen výborným ruským závodníkem Vladimírem Shishkinem. Filip vybojoval bronzovou medaili.
  Marek Babor, loňský držiltel stříbrné medaile v kumite seniorů, od počátku vykazoval výbornou formu. Bohužel o postup do finále prohrál ve 3. prodlouženém zápase s výborným ruským reprezentantem Alexandrem Rudem a skončil na 5. místě.
  Týmové disciplíny nezačaly pro Českou republiku slibně. Stříbrný kata tým z loňského ME JKA ve složení Drobeček, Kolek a Zdobinský bohužel nepostoupil do finále a skončil s katou Ninjushiho na 5. místě.
  Kumite týmy si vedly velmi dobře. Tým juniorů ve složení: Opočenský, Pacovský, Žampach a Vít se bohužel v zápase o postup do finále vykontaktoval s Litvou a obsadil tak 3. místo.
  Tým seniorek kumite, který musely pro absenci „kumiťaček“ dopnit katařky Karin Košíková a Marie Prajzleová vybojoval ve složení: Havláková, Prajzlerová a Košíková také 3. místo.
  Seniorský tým kumite: Babor, Engler, Růžička (v týmu reprezentace získal přezdívku Jarda Jágr) a Zdobinský si došel pro výborné 3. místo.
  Česká republika získala na letošním ME JKA seniorů a juniorů 5 brozových medailí a dokázala, že patří mezi kvalitní týmy Evropy.

Mgr. Jana Konečná

Japonská asociace karate (anglicky Japan Karate Association) je jedna z největších organizací Šótókan karate na světě (více než 100 zemí) a je také nejstarší organizací, která je v provozu od svého založení (v roce 1949) až do současnosti.

Historie

JKA založil roku 1949 Masatoši Nakajama a první trenér byl Gičin Funakoši. Nakajama v roce 1987 zemřel a JKA se začala rozpadat. Slavní trenéři jako Taidži Kase, Širai Hiroši, Masao Kawasoe, Mikio Jahara, Abe Keigo a ASAI Tecuhiko se od JKA odtrhli a založili své vlastní organizace. Od roku 2001 má JKA nové sídlo v Bunkjó v centru Tokia.

Zásady

JKA má za cíl studium, výuku a rozšíření karate v Japonsku i po celém světě. Další cíl je zlepšování veřejného zdraví a udržení zdravého sportovního ducha. Tento koncept byl založen roku 1956 svými instruktory. JKA je asociace všech stylů karate. Funakoši odmítal jakékoliv soutěže v karate. Nakajama klade velký důraz na původní hodnoty karate, ale soutěže karate bere jako součást karate.

Zdroj: cs.wikipedia.org